Preot Dumitru Marin

Preoți slujitori Ianuarie 14, 2013

Preotul Marin Dumitru vede lumina zilei în vara anului 1971, pe 2 iulie, în comuna Pipirig, judeţul Neamţ. Urmează cursurile şcolii generale în satul natal, Pluton, după care continuă cu studiile liceale la Liceul Industrial „Ştefan cel Mare” din Târgu Neamţ, în perioada 1985 – 1989. În urma liceului, obţine calificarea de mecanic maşini şi utilaje, lucrând până în 1991 la „Uzina Volvatir” Târgu Neamţ. În 1991 a fost admis la Facultatea de Teologie Ortodoxă, în cadrul Universităţii „Al. I. Cuza”, Iaşi, facultate ce o va absolvi în anul 1995.

Este hirotonit la data de 20 septembrie 1995 diacon, şi 2 zile mai târziu devine preot pe seama parohiei Călugăreni, protopopiatul Săveni. Susţine examenul de capacitate în iunie 1996, fiind numit preot II pe seama parohiei Bicaz Chei, protopopiatul Piatra Neamţ. În urma deciziei nr. 273/18 martie 1998, devine paroh al parohiei Bicaz Chei II. În anul 2002, la data de 11 august, primeşte distincţia de iconom, în urma sfinţirii bisericii din satul Bârnadu, comuna Bicaz Chei. Opt ani mai târziu, pe data de 11 septembrie, devine iconom stavrofor, în urma târnosirii bisericii din parohia Bicaz Chei II.

Este căsătorit de pe 4 septembrie 1994 cu Grigoraş Cristina Iuliana, absolventă a Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Iaşi – secţia teologie – litere, având trei copii: Ioana, elevă a Colegiului Naţional „Calistrat Hogaş” Piatra Neamţ, în clasa a XII – a D, Dumitru, elev la Seminarul Teologic Liceal „ Sf. Împ. Constantin şi Elena” Piatra Neamţ, în clasa a IX – a, şi Marina, elevă la Şcoala Gimnazială Nr. 1 Bicaz Chei, în clasa a VII – a A.

În prezent, locuieşte în satul Bicaz Chei, comuna Bicaz Chei, din judeţul Neamţ.

Data hirotonire: 1995-09-22